Bibliotekarze z Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji przyjechali do Poznania, żeby zobaczyć jak pracują największe biblioteki w mieście i poznać ich księgozbiory. Gości z zagranicy było niewielu, ale reprezentowali dużą społeczność Polaków na obczyźnie.

Bibliotekarze szkolili się w Poznaniu przez 5 dni. Odwiedzili m.in. bibliotekę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Raczyńskich. Dla niektórych jedynym kontaktem z językiem ojczystym są książki.

Bibliotekarka z Mołdawii Ałła Klimowicz docenia dostęp do polskich lektur. „W każdej takiej miejscowości są polskie domy, w których są biblioteki, żeby dzieci i dorośli mogli skorzystać z tego kulturowego dziedzictwa.” Sami pracują w znacznie mniejszych placówkach, dlatego spotkanie z tak dużymi i nowoczesnymi księgozbiorami było dla nich nowym doświadczeniem.

Bibliotekarka z Białorusi Janina Gowdziej powiedziała, że przekaże uczniom to co poznała przebywając w nowoczesnej bibliotece uniwersyteckiej. Cyfrowy system pracy i kserowanie były dla nich do tej pory nieznane.

Członek Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Łukaszewski powiedział dla Teleskopu- "Bibliotekarze nauczyli się jak digitalizować materiały archiwalne, jak katalogować, jak przechowywać książki." Szkolenie dla Polaków z zagranicy zorganizowało Stowarzyszenie Wspólnota Polska dzięki dotacji z Ministerstwa Edukacji Narodowej.OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 20.07.2018, GODZ. 14:30