Rekord gorąca w Poznaniu. Termometry w stolicy Wielkopolski pokazały dziś 35 stopni Celsjusza i było to najgorętsze tego dnia miasto w Polsce. Tak gorące, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałem. Mimo to służby ratunkowe i tak miały pełne ręce roboty.

Z pozoru to po prostu ładna letnia pogoda, ale brak ostrożności może się skończyć bardzo źle. Bardzo wysoka temperatura zagraża zdrowiu i życiu, wiele osób z powodu upałów trafia do szpitali. W przypadku oddziału ratunkowego szpitala przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu, tak zwane schorzenia cieplne takie jak zasłabnięcia, przegrzanie, wyczerpanie czy nawet udar cieplny, stanowią kilkanaście procent przyjęć. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze. Ryzyko dodatkowo zwiększają choroby krążeniowe. Paradoksalnie niebezpieczne jest to, że upał nie musi być bardzo dolegliwy i zagrożenia można nie zauważyć. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które naturalnie słabej odczuwają pragnienie i mniej się pocą, co grozi przegrzaniem. Z kolei obfite pocenie w upał nawet do litra w ciągu godziny może prowadzić do odwodnienia. Obie sytuacje są bardzo niebezpieczne. Zdradliwe mogą być nawet spacery.

W pełnym słońcu temperatura przewyższa tę podawaną w prognozach. Dlatego w wielki upał lepiej nie wychodzić z domu między 11 a 15, a jeżeli wyjść musimy, to pamiętać o odpowiedniej przewiewnej odzieży, nakryciu głowy, a także regularnym nawodnieniu. Zwykła woda nie wystarczy, ważne, żeby uzupełniała tracone z potem sole mineralne. Dlatego lepsza będzie woda mineralna lub sok owocowy. Herbata na przykład miętowa, mile orzeźwia i ochładza organizm. Warto jeść też same owoce, które są źródłem wody i mikroelementów, lub sięgnąć po specjalny napój izotoniczny. Niewskazane są natomiast kawa, mocna herbata i alkohol.

Wielu, aby przetrwać na rozgrzanej betonowej pustyni miasta, szuka ochłody w fontannach. Formalnie nie jest to wprawdzie zgodne z prawem ani bardzo higieniczne, ale funkcjonariusze przyznają, że rozumieją wyjątkowość sytuacji. Innym sposobem na ochłodę są kurtyny wodne i tak zwane mgławice, ustawione przez Aquanet, zraszające chętnych nawet w centrum miasta. Na ulice mają wyjechać też specjalne polewaczki. Ostrzeżenia IMGW dotyczące upałów obowiązują do czwartku, ale po niedzieli spodziewane są znowu temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 09.08.2018, GODZ. 18:30