Do poznańskiego Parku Rataje dotarł pierwszy z dwóch parowozów, które mają stać się jedną z atrakcji tej dzielnicy. Na miejscu jest też ustawiony wagon restauracyjny. Cała operacja rozpoczęła się w nocy i wymagała ogromnych przygotowań. W ciągu dnia trwał ich montaż.

Trzeba było wyznaczyć trasę przejazdu i pomierzyć wszelkie punkty, które mogłyby zablokować transport. Wymiary pojazdów musiały pasować do szerokości i wysokości na drodze- tłumaczył koordynator transportu Adam Szpalerski. Należało zbadać czy na trasie nie znajdują się wiadukty lub znaki.

Do parku przewieziono lokomotywę TKt48 – 130. Było ich niewiele. Używano ich na krótkie odcinki trasy. Była to typowa lokomotywa do obsługi ruchu osobowego. Wagon Wars pochodzi z lat 70. Była tam możliwość konsumpcji, co jak na tamte czasy było czymś wyjątkowym. powiedział dla Teleskopu maszynista Tomasz Neuman. Ten pojazd zdobywał swe powodzenie szczególnie w wakacje. Można tam było kupić przekąskę i kawę.OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 09.08.2018, GODZ. 14:30