Cały czas docierają do nas tragiczne informacje z Włoch, gdzie po trzęsieniu ziemi na hotel zeszła lawina. W takich sytuacjach najważniejsza jest szybka i skuteczna akcja ratunkowa. Licealiści z Koła po tragicznych trzęsieniach ziemi z ubiegłego roku postanowili wybudować specjalnego robota do poszukiwań ludzi w gruzowiskach.

"Spyder Hexapod" to robot wzorowany na pająku. Dzięki 6 odnóżom będzie mógł poruszać się nawet w trudnym terenie i szukać zaginionych pod gruzowiskami ludzi. Buduje go 5-osobowa grupa uczniów z liceum w Kole. Licealiści zdobyli główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie grantowym i otrzymali dofinansowanie na swój projekt.

Pomysł budowy robota zrodził się po informacjach o ostatnich trzęsieniach ziemi we Włoszech. Niezbędne elementy produkuje zbudowana wcześniej drukarka 3D. W chwili obecnej uczniowie mają już gotowy m.in. projekt konstrukcji, programiści opracowany system sterowania serwomechanizmami, które będą umieszczone w nogach i rozpoczęli drukowanie pierwszych elementów...