Nawet 3 miliony ludzi w Polsce może chorować na cukrzycę. U 2 milionów nie jest ona zdiagnozowana. W przeciwdziałaniu i leczeniu tej choroby ważna jest edukacja i odpowiedni dostęp do lekarzy. O problemach osób chorych, ale także wyzwaniach jakie stoją przed służbą zdrowia dyskutują specjaliści diabetologii z całej Polski na rozpoczynającym się w Poznaniu 18 Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Cukrzyca niewątpliwie zmienia życie, ale wcale nie musi go przekreślać. Jerzy Dzięcioł usłyszał diagnozę 17 lat temu. Tylko w Polsce zdiagnozowaną cukrzycę ma ponad 2 miliony osób. Chorych mogą być nawet 3 miliony. Jak mówią specjaliści ta choroba nie wybiera, jednak poziom wiedzy społeczeństwa cały czas jest mały dlatego bardzo ważna jest odpowiednia edukacja. Z chorobą można żyć jednak bardzo ważne jest odpowiednie leczenie. Jak zaznaczają chorzy i specjaliści, potrzebne są zmiany, między innymi w dostępie do lekarzy. Niebezpieczna jest nie tylko sama cukrzyca, ale również jej powikłania, a te to między innymi miażdżyca, niewydolność nerek, a nawet amputacja.

O wyzwaniach jakie stoją przed lekarzami, o potrzebach pacjentów, a także o koniecznych zmianach i nowych rozwiązaniach w dziedzinie diabetologii dyskutują specjaliści z całej Polski na 18 Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Naukowcy jednak nie chcą zamykać się tylko na siebie podczas zjazdu, żeby głośno powiedzieć, że cukrzyca to problem, który może dotknąć każdego. Jutro na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się dwie próby bicia rekordu Guinnessa - pierwszy w układaniu piramidy z kostek cukru, drugi w najdłuższym biegu na bieżni, a o 13:25 rozpocznie się bieg pod nazwą ”Cukrzyca Warta Poznania"


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 18.05.2017, GODZ. 18:30