Kalisz i ważna informacja dla rodziców. Jest już dostępna obowiązkowa dla sześciolatków szczepionka. Przypomnijmy- przestoje w szczepieniach notowano przez ostatnie kilka dni.

Dla sześciolatków w kalendarzu obowiązkowych szczepień ochronnych znajduje się podanie leku przeciwko polio, krztuścowi, tężcowi i błonicy. Jednak w ostatnich dniach Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kaliszu zgłosiła brak tego typu szczepionki w swoich przychodniach. Według Sanepidu w Kaliszu - brak szczepionki był chwilowy. Dzisiaj z Poznania do Kalisza przetransportowano kolejne dawki leku. W sumie braki uzupełniono o 100 sztuk ampułek. Szczepionki do powiatowych stacji sanitarno - epidemiologicznych dostarczane są co kwartał.

Na początku roku przychodnie na podstawie statystyk urodzeń zgłaszają zapotrzebowanie na poszczególne rodzaje szczepień do powiatowych stacji sanepidu. Te po podliczeniu wszystkich danych wysyłają je do wojewódzkiej stacji. Informacja trafia do Głównego Inspektoratu, który przekazuje wszystkie dane Ministerstwu Zdrowia. Po kupieniu szczepionek przez Ministerstwo są one przekazywane tą samą drogą do powiatowych stacji Sanepidu, a stamtąd trafiają do przychodni. W tym roku w Wielkopolsce w dwóch kwartałach zaopatrzono magazyn Wojewódzkiej Stacji w blisko 20 tysięcy szczepionek, które są podawane 6-latkom oraz w ponad 27 tysięcy szczepionek dla dzieci w wieku 14 lat. Zdaniem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu, w magazynie jest wystarczający zapas szczepionek.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 06.09.2017, GODZ. 18:30