Gwałtowny wzrost zachorowań na żółtaczkę w Wielkopolsce. W ostatnim czasie objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A miało w naszym województwie ponad 260 osób. To kilkaset razy więcej niż w poprzednich latach. Jak można się zakazić, jakie są objawy żółtaczki i jak uchronić przed chorobą?

Początkowo chorzy mylą tę chorobę z grypą. Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi z powodu braku higieny. Dlatego o żółtaczce mówi się, że to choroba brudnych rąk. Od lutego do czerwca w Wielkopolsce na wirusowe zapalenie wątroby typu A zachorowało już ponad 250 osób. Tylko na oddziale zakaźnym poznańskiego szpitala hospitalizowanych było prawie 180 osób. Dla porównania - w zeszłym roku objawy żółtaczki pokarmowej miała jedna osoba, a w 2015 roku- dwie.

Do przychodni, zakładów pracy, biur podróży, szkół i uczelni trafią wkrótce ulotki z hasłem „Stop zakażeniom”. Znajdą się w nich podstawowe informacje dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu A. Wirusowe zapalenie wątroby typu A ma zwykle łagodną postać. Są jednak chorzy, którym z powodu zakażenia może grozić nawet ostra niewydolność wątroby. Dlatego lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw wirusowi.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 07.09.2017, GODZ. 18:30