Pierwsza w Polsce operacja zmniejszenia żołądka bez użycia skalpela została przeprowadzona w Poznaniu. W szpitalu miejskim imienia Franciszka Raszei operacje na trzech pacjentach przeprowadził Gontrand Lopez Nave, specjalista, który swoją metodą zmienił życie setek osób na całym świecie. Dziś dołączyli do nich pacjenci z Poznania.

Pani Alina Dembińska w ciągu dziesięciu lat podwoiła swoją wagę. To nie słabość, ale choroba. Teraz pani Alina, wierzy, że jej życie się zmieni. Choć każda z trzech przeprowadzonych dziś operacji trwała zaledwie półtorej godziny, to uczestniczył w niej kilkunastoosobowy zespół. Lekarzom przewodniczył hiszpański lekarz Gontrand Lopez Nava - pionier operacji zwężania żołądka wykonywanej nie poprzez chirurgiczne cięcie a wprowadzenie narzędzi przez jamę ustną . Przekonuje on, że ta metoda może poprawić jakość życia tysiącom osób.

Większość ludzi z nadwagą nie podejmuje żadnego leczenia. Ci pacjenci potrzebują jakiegoś rozwiązania. Nie możemy powiedzieć: zastosuj dietę, bo bez pomocy to nie działa. Nie możemy też powiedzieć - zrób operację chirurgiczną, bo tylko jeden procent pacjentów godzi się na operację. W przypadku zastosowania tej metody wszelkie obawy tracą rację bytu. Żołądek jest zwężany poprzez zszycie jego ścianek . W taki sposób można zmniejszyć objętość żołądka nawet o dwie trzecie. Te powikłania, to na przykład przetoki, albo zapalenie otrzewnej. Tu pacjent może bez obaw iść do domu dosłownie kilka godzin po zabiegu.

Szpital imienia Raszei w Poznaniu zastosował tę metodę jako pierwszy w Polsce. Niestety nie wiadomo, kiedy ta metoda będzie powszechnie stosowana w Polsce. Zabiegu nie ma w katalogu usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Negocjacje w tej sprawie dopiero się zaczęły.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 12.09.2017, GODZ. 18:30