Rośnie eksport polskich produktów. Mówił dziś podczas otwarcia targów Polagra minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Mimo rosyjskiego embarga branża ma się dobrze bo oprócz innowacyjnych rozwiązań prywatnych przedsiębiorstw, rząd cały czas stara się pozyskać nowe rynki zbytu dla polskich produktów. Na targach Polagra prezentuje się dziewięciuset wystawców z kilkudziesięciu krajów świata.

Złote medale targów poznańskich dostali między innymi producenci wędlin i mleka. Nie tylko za swoje produkty ale także za wzmacnianie polskiej gospodarki. Ta spółdzielnia mleczarska zatrudnia 4 tysiące pracowników i dziennie przetwarza 6 milionów litrów mleka. Nowe inwestycje planuje także w Wielkopolsce. Gala oficjalnie rozpoczęła dziś Targi POLAGRA.

Polska na eksporcie zarabia blisko 25 miliardów euro rocznie. Jeszcze kilka lat temu wpływy nie przekraczały 18 miliardów euro. To niesamowity wzrost. Nasze jedzenie jest sprzedawane w 74 krajach świata - jesteśmy znani z dobrych cen i produktów najwyższej jakości. Pomimo rosyjskiego embarga nadal eksportujemy żywność także na wschód zarówno ten bliski jak i daleki. Przebojem tego roku jest sok z aronii - zdaniem niektórych specjalistów ma właściwości antyrakowe. Eksportujemy go na masową skalę do Korei Południowej, Chin czy Japonii.

Na targach Polagra widać efekty polityki zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego nie tylko w kwestii eksportu. Nasz kraj jest także atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. W Polsce zainwestowała między innymi hiszpańska firma produkująca maszyny do cięcia zamrożonego mięsa. Na rynek ze swoimi piecami hybrydowymi weszli także włosi. W tych piecach palenie drewnem łączy się z zasilaniem gazowym. Jest też Polska myśl konstrukcyjna. Jedna z najnowocześniejszych maszyn w Europie do pakowania żywności. Polska może więcej i szybciej - naszym rodzimym firmom pomaga w ramach specjalnych dotacji ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister Krzysztof Jurgiel Chwalił nie tylko znane na całym świecie polskie mięso ale także wyroby ekologiczne i regionalne. To te produkty oprócz wołowiny czy wieprzowiny eksportujemy na zachód do krajów Unii europejskiej, głównie Niemiec. Popularnością cieszy się wieprzowina, wołowina, dziczyzna ale także sery oraz inne wyroby mleczne. Ostatnio rekordy popularności biją nasze ekologiczne warzywa i owoce, które nadają niepowtarzalny smak polskiej kuchni. Polska zarabia bo eksportuje więcej niż importuje. Zyski podobnie jak obroty liczymy w miliardach Euro.

W przyszłym roku żywnościowa część targów Polagra najprawdopodobniej odbędzie się w maju, żeby jeszcze bardziej zwiększyć liczbę potencjalnych kupców i inwestorów z za granicy. Targi potrwają do czwartku. Wystawcy spodziewają się ponad stu tysięcznej frekwencji.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 25.09.2017, GODZ. 18:30