Ubodzy i bezdomni mogli liczyć na ciepły posiłek i ciepłe słowo. Poznańska Caritas przy współpracy z wolontariuszami, także innych organizacji, przygotowała specjalne spotkanie, z okazji pierwszego Światowego Dnia Ubogich. Mszę świętą w Poznaniu odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki. Sam dzień został ustanowiony przez papieża Franciszka i ma zwrócić uwagę na problemy osób potrzebujących.

Talerz ciepłej zupy był dziś dla większości potrzebujących nie tylko jedynym posiłkiem w ciągu dnia, ale też symbolicznym gestem wsparcia. W spotkaniu zorganizowanym przez Caritas na Placu Wolności w Poznaniu wolontariusze wydali kilkaset takich porcji jedzenia. Równie ważnych, jak ciepłe słowo, na które w pierwszy Światowy Dzień Ubogich mógł liczyć każdy. Wśród osób, które potrzebują wsparcia jest między innymi pan Krystian. Mężczyzna kilkanaście lat temu stracił pracę, popadł w alkoholizm i trafił na ulicę. Dziś - dzięki wolontariuszom - walczy z nałogiem i powoli wychodzi na prostą. Szczególną uwagę na pomoc osobom potrzebującym zwraca uwagę papież Franciszek, który ustanowił Światowy Dzień Ubogich. Słów o wsparciu i nadziei nie zabrakło też w trakcie uroczystej mszy świętej w kościele przy ulicy Fredry, sprawowanej przez metropolitę poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

W zmniejszaniu problemu ubóstwa pomagają rządowe programy, takie jak choćby rodzina 500 plus. Mimo to, według szacunków, nawet 5 procent Polaków wciąż jest dotkniętych ubóstwem. Wolontariusze, którzy na co dzień pracują z potrzebującymi nie mają wątpliwości, że kluczem do rozwiązania problemów jest nie tylko pomoc materialna, ale i świadomość - stąd na ulicach prowadzona była dziś ewangelizacja . Potrzebujący z pomocy mogą korzystać także na co dzień - chociażby w autobusie, w którym przez całą zimę bezdomni i ubodzy mogą się ogrzać i dostać ciepły posiłek. Szerokie wsparcie oferują też ośrodki dla bezdomnych i Caritas, która w kilku miejscach codziennie wydaje ponad 1500 bezpłatnych posiłków i prowadzi ogrzewalnię w Poznaniu Specjalnie dla bezdomnych już od kilku lat prowadzona jest także akcja Tytka Charytatywna. Zebrane w specjalne torby dary trafią na stoły w trakcie wigilii dla potrzebujących, organizowanej przez Caritas na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W akcję tradycyjnie włączył się poznański ośrodek Telewizji Polskiej.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 19.11.2017, GODZ. 18:30