Dziś Objawienie Pańskim - tradycyjnie zwanym świętem Trzech Króli. To najstarsze święto chrześcijańskie, ale towarzyszy mu młoda, choć już bardzo żywa tradycja orszaków. Przeszły dziś ulicami dziesiątek wielkopolskich miast, a największe pojawiły się w Gnieźnie, Kaliszu i Poznaniu, gdzie na Placu Wolności zebrały się tysiące osób.

Jak co roku na Placu Wolności w Poznaniu zmagały się ze sobą zastępy anielskie z tymi piekielnymi. Ale diabeł nie zdołał zwieść tych, którzy z najdalszych zakątków przyjechali, by oddać pokłon Jezusowi. Tłum Poznaniaków już po raz ósmy prowadzony był przez trzech mędrców, zwanych też trzema królami. Za królami szło kilka tysięcy osób. Towarzyszyły im słynne postacie z historii Polski - na przykład pierwszy biskup na ziemiach polskich Jordan. Niektórzy kolędnicy mieli na sobie tradycyjne stroje - tak jak na przykład bambrzy. O tym, że Święto Objawienia Pańskiego jest najstarszym świętem chrześcijańskim przypomniał uczestnikom orszaku metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.

Tegorocznemu orszakowi w Poznaniu towarzyszyła zbiórka pieniędzy na program Rodzina Rodzinie. Dzięki temu programowi niesiona jest pomoc Syryjczykom dotkniętym wojną. Po oddaniu pokłonu Jezusowi na poznańskim Starym Rynku uczestnicy orszaku poszli do Fary na mszę świętą. Proboszcz fary tłumaczył jaka jest symbolika darów niesionych Jezusowi - złota, mirry i kadzidła.. Z kolei w Gnieźnie obchody święta objawienia rozpoczęły się od Mszy Świętej. W homilii Prymas Polski skupił się na wyjaśnieniu wiernym tegorocznego hasła - Bój jest dla wszystkich. Święto Trzech Króli jest radosne , stąd przebrania, korony i śpiewanie kolęd.

W Gnieźnie orszak przeszedł ulicami miasta już po raz szósty. Więc dla wielu rodzin to już tradycja. Rodzicie z dziećmi oraz dziadkami w obowiązkowych koronach na głowach- tak wyglądało dziś centrum historycznej stolicy Polski. W przygotowania do tradycyjnego orszaku jak co roku licznie włączyła się młodzież. Część odgrywała historyczne role inni dbali o bezpieczeństwo. Punktem kulminacyjnym było wspólne śpiewanie kolęd przy gnieźnieńskiej katedrze. Orszaki trzech króli przeszły przez wiele wielkopolskich miast ,także w Kaliszu kolędnicy pokłonili się nowonarodzonemu w bazylice świętego Józefa.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 06.01.2018, GODZ. 18:30