Wojewoda wielkopolski reaguje na skargi mieszkańców Poznania i zleca kontrolę organizacji ruchu w kilkunastu miejscach miasta. Urzędnicy zakończyli już zbieranie materiałów w terenie, teraz sprawdzą czy wszystkie zmiany wprowadzone przez ostatni rok są zgodne z prawem. Na liście skontrolowanych miejsc są między innymi rondo Kaponiera czy ulica Kościuszki. Jak na kontrolę zareagował poznański ratusz?

Nieczynna sygnalizacja, nowe znaki i wszechobecne biało-czerwone słupki. Z jazdą po Poznaniu problem mają nie tylko przyjezdni kierowcy. Zeszły rok przyniósł najwięcej rewolucyjnych zmian w centrum miasta. Więc o jeździe na pamięć nie ma mowy. Na dowód liczby. Tylko w zeszłym roku zatwierdzono w Poznaniu ponad 500 stałych zmian w organizacji ruchu. Część wynikała na przykład z remontów, inne miały rozładować korki.

Za zmiany w organizacji ruchu odpowiada poznański ratusz. To on przygotowuje propozycje i potem wdraża je w życie. Ale... mieszkańcy poskarżyli się na uciążliwości nie do urzędu miasta, tylko prosto do wojewody wielkopolskiego i ten w efekcie zarządził kontrolę. Urzędnicy zakończyli już zbieranie dokumentacji w terenie, teraz będą wszystko analizować i sprawdzać na przykład czy to co jest w dokumentach jest zgodne z rzeczywistością. Poznański ratusz na kontrolę jest przygotowany, ale o skargach od mieszkańców dowiedział się od wojewody. Rozeźleni na nową organizację ruchu kierowcy muszą pamiętać o jednym. Wojewoda sprawdza jedynie czy wszystko jest legalne. Wygoda kierowców nie ma nic do rzeczy.

Tak było w zeszłym roku w Krakowie, gdy wojewoda małopolski nakazał usunięcie ponad 3000 miejsc parkingowych, bo były usytuowane niezgodnie z prawem. W Poznaniu kontrolowane będą między innymi te miejsca. To nie tylko kluczowe punkty na mapie miasta jak Rondo Kaponiera ale także mniejsze, osiedlowe ulice, jak na przykład Krucza czy Klonowa. Wyniki kontroli będą znane na przełomie lutego i marca. Wtedy wojewoda wyda zalecenia pokontrolne, które ratusz będzie musiał wprowadzić w życie.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 12.02.2018, GODZ. 18:30