Na mapie Wągrowca pojawiła się dziś nowa ulica - Ignacego Jana Paderewskiego. Władze Wągrowca nieprzypadkowo zdecydowały się na taką nazwę. Nazwa wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Z dworca w Wągrowcu korzystali bohaterowie Powstania Wielkopolskiego - między innymi generał Józef Dowbor-Muśnicki. Historia walki o niepodległość Polski wiek temu pisała się też tam. Dlatego ulica, przy której leży dworzec w Wągrowcu, została nazwana imieniem innego bohatera tamtych dni - Ignacego Jana Paderewskiego. Nowo powstała droga nazwana imieniem Paderewskiego ma symbolicznie przypominać mieszkańcom Wągrowca tę historyczną drogę, jaką słynny pianista przebył do Poznania. Przecież to on miał czynny wpływ na wybuch Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku. W Wągrowcu z okazji 100-lecia polskiej niepodległości ma powstać także pomnik Powstania Wielkopolskiego.

Samo nadanie nazwy nowej ulicy kończy realizację tak zwanego wągrowieckiego centrum przesiadkowego. W ramach tej inwestycji, oprócz nowych dróg w okolicach dworca udało się wybudować także dodatkowe chodniki, trasy rowerowe oraz parkingi dla rowerów i aut - łącznie na 170 miejsc. Dzięki funduszom unijnym udało się również zakupić cztery niskoemisyjne autobusy. Przy dworcu jest dostępna także nowoczesna stacja ładowania samochodów elektrycznych. Cała inwestycja opiewa na kwotę blisko 15 mln złotych. 11,5 milionów pochodzi z Unii Europejskiej, a 3,5 mln dało miasto. Inwestycja ma zmniejszyć ruch samochodowy na drogach i tym samym ograniczyć emisję dwutlenku węgla, a przede wszystkim zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Wymiar społeczny ma jednak także pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i bohaterach tamtych dni.