Odcinali wodę i prąd, wybijali dziury w ścianach, zamurowywali wejścia - wszystko by pozbyć się lokatorów z przejętych kamienic. W ten sposób trzech tak zwanych czyścicieli działało przez wiele lat w różnych częściach Poznania. Ponad 4 lata temu wreszcie udało się ich postawić przed sądem, ale do wyroku wciąż daleko. Kolejna rozprawa w ich procesie znów bez przełomu. Dlaczego to tyle trwa?

Kolejne akta i kolejna odsłona dramatu nękanych lokatorów. Na dzisiejszej rozprawie tak zwanych poznańskich czyścicieli kamienic sąd znów przede wszystkim odtajniał wykorzystywane w procesie materiały dowodowe. Przełomu - nie było. Ze względu na zawikłanie procesu, 3 mężczyzn na ławie oskarżonych zasiada od ponad 4 lat. To Adrian W, Paweł Ż. i główny oskarżony - Piotr Ś. To przede wszystkim on zdaniem prokuratury miał zlecać nękanie lokatorów poznańskich kamienic, zmuszając ich do wyprowadzki, co z kolei miało ułatwić sprzedaż budynków w centrum Poznania. Mężczyzna został już skazany za oszustwo, wyłudzenie i zniesławienie. W tym procesie nie przyznaje się do winy. Leszek Herkt cały czas czeka na sprawiedliwość - ze względu na nękanie, musiał się wyprowadzić z tej kamienicy na Łazarzu. Zniszczony budynek został sprzedany. On sam mieszka teraz w niewielkim, wynajmowanym pokoju.

Takie same historie na kolejnych rozprawach przedstawiają dziesiątki innych osób. Wszystkim odcinano wodę, gaz i prąd. Pod pretekstem remontów mieli być uporczywie nachodzeni. W ten sposób czyściciele mieli doprowadzić do sprzedaży kamienic przy ulicy Niegolewskich, ale także przy Długiej, Piaskowej i Stolarskiej. Właśnie ta ostatnia stała się symbolem walki z bezprawiem.

Zdesperowani przez wielomiesięczne nękanie mieszkańcy zabarykadowali się w domach - do mieszkań wchodzili przez rusztowania. Dziś wspólnie pomagają w podobnych sytuacjach, bo nielegalny proceder, choć na mniejszą skalę, cały czas jeszcze się odbywa. Batem na bezprawie czyścicieli mają być nowe przepisy, wprowadzone przez rząd 3 lata temu - dopiero od tego czasu nękanie jest już przestępstwem, za które grożą 3 lata więzienia.OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 19.03.2018, GODZ. 18:30