Co warto zmienić i jak przyspieszyć rozwój Wielkopolski? Na te pytania odpowiedzi szukają eksperci i władze województwa. Właśnie rozpoczęły się prace nad nową strategią rozwoju naszego regionu. Obecnie obowiązujący dokument straci moc za dwa lata.

Kierunki rozwoju poszczególnych miast Wielkopolski i całego regionu wskazuje jedna i ta sama strategia - można ją porównać do zbioru pomysłów i wytycznych, które pozwalają wzmacniać gospodarkę, poprawiać komunikację czy wprowadzać ekologiczne rozwiązania. Eksperci i władze województwa właśnie zaczęli prace nad nowym dokumentem, bo ten obecnie obowiązujący za dwa lata traci ważność.

Jakie problemy są w poszczególnych subregionach? Jak rozwijać transport publiczny, jak wzmacniać gospodarkę, współpracę gospodarki z nauką, jak wzmacniać sektor małych i średnich firm? Odpowiedzi na te pytania są ważne także ze względu na kolejne rozdanie unijnych pieniędzy - szanse na przyznanie dotacji z Brukseli zwiększają się, jeśli strategia województwa jest zgodna z aktualnymi priorytetami wspólnoty.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach wśród nich znów znajdą się inwestycje w transport i komunikację. Poziom bezrobocia - choć niski w całej Wielkopolsce - różni się w zależności od regionu. Stąd potrzeba równomiernego rozwoju. Nowy dokument ma obowiązywać do 2030 roku. W sprawie nowej strategii urzędnicy będą prowadzić spotkania - najbliższe zaplanowano czwartego czerwca w Pile.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 27.05.2018, GODZ. 18:30