Poznań stanie się stolicą europejską. Po Londynie piąty szczyt bałkański odbędzie się w stolicy Wielkopolski w przyszłym roku. Zapowiedział to premier, Mateusz Morawiecki.

Europejscy przywódcy spotkają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Będą rozmawiać o gospodarce, polityce zagranicznej i bezpieczeństwie międzynarodowym. W spotkaniu oprócz najważniejszych polityków z Polski wezmą udział między innymi brytyjska premier Theresa May i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Spotkanie polityczne liderów europejskich w Poznaniu wpłynie na rozpowszechnienie wizerunku miasta na arenie międzynarodowej. Przyczyni się też do wymiany kulturowej młodzieży z krajów bałkańskich. Jak podkreślają poznańscy radni, takie wydarzenie to dla Poznania wielka szansa i wyróżnienie, bo podobnych inicjatyw w Stolicy Wielkopolski w ciągu ostatnich kilkunastu lat, było zaledwie kilka. Jedna z nich to konferencja klimatyczna, która miała miejsce aż 10 lat temu.

Ekspert ds. bezpieczeństwa, dr Jacek Raubo powiedział Teleskopowi: „Z jednej strony interesy polityczne w wymiarze europejskim, a z drugiej strony możliwość pokazania, że na tej trasie ważnej dla Europy znajduje się to miasto i to miasto jest w stanie przeprowadzić tego typu wydarzenie."

W 2014 roku w Berlinie powstał szczyt, którego ideą jest wspieranie Bałkanów Zachodnich. Jego działania mają na celu integrację sześciu krajów bałkańskich: Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Albania i Kosowo. Miałyby one zostać włączone do UE. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska wesprze te państwa, dzieląc się własnymi doświadczeniami z procesu akcesji do Unii Europejskiej. Poseł PiS, Tadeusz Dziuba skomentował- „Doświadczenia tych krajów są unikalne i tych doświadczeń w tym konglomeracie, jakim jest Unia Europejska brakuje, i w naszym interesie jest, by te kraje o podobnych doświadczeniach do naszych do Unii Europejskiej weszły."

Szczyt procesu berlińskiego odbędzie się w Poznaniu dzięki zaangażowaniu wiceministra spraw zagranicznych, byłego wieloletniego radnego miasta, Szymona Szynkowskiego vel Sęka. W Poznaniu uczył się i studiował. W roku 2015 został posłem Prawa i Sprawiedliwości. Już w trakcie nominacji w resorcie zapowiadał, że o Poznaniu nie zapomni i dołoży wszelkich starań w celu rozwoju stolicy Wielkopolski. Słowa dotrzymał.

Zapraszamy do oglądania wywiadu z wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem dziś o 18:54 na antenie TVP3 Poznań.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 12.07.2018, GODZ. 12:30