Trwa festiwal pomysłów na przyszłość byłego stadionu Szyca w Poznaniu. Jedni chcą żeby powstał tam Central Park, drudzy park z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, inni oprócz zieleni widzą tam obiekt sportowo- rekreacyjny. Kiedyś był tutaj największy stadion w Polsce. Na trybunach zasiadało tu nawet 60 tysięcy osób.

Propozycję bardzo zieloną i rodem zza oceanu przedstawia Prawo do Miasta. Poznań mógłby mieć swój Central Park, który odciążyłby znajdujący się nieopodal - a zdaniem społeczników zatłoczony - park Jana Pawła II. Choć dziś tłoku tu nie widać. Swoją koncepcję na zagospodarowanie tego terenu ma też Jacek Jaśkowiak. Prezydent Poznania chce, aby stanęła tam hala sportowo-rekreacyjnej i dużo zieleni.

Dokładny pomysł ma się wyklarować po konsultacjach z mieszkańcami. Będą to już kolejne opinie. W tej sprawie mieszkańcy wypowiadali się już wcześniej. Wtedy poparli pomysł terenów zielonych. Powrót do tego pomysłu teraz, zdaniem prezydenta, nie jest próbą odwrócenia uwagi od pomysłów innych kandydatów na fotel prezydenta.

Podobny do społeczników pomysł na zagospodarowanie tego terenu ma doktor Tadeusz Zysk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Poznania. Chciałby, aby na 100-lecie odzyskania niepodległości powstał tam park. Propozycja prezydenta to - jego zdaniem - odwracanie uwagi od niezrealizowanych inwestycji.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział, że nie ma lepszego terenu w zakresie skomunikowania i położenia, gdzie można by zbudować zaplecza, parkingi i halę widowiskowo- sportową. Dodał, że jeżeli jest zapotrzebowanie, to trzeba szukać kompromisu, aby przygotować teren zielony i obiekt sportowy.

Kandydatka Prawa do Miasta na prezydenta Poznania Dorota Bonk- Hammermeister powiedziała, że obiekt jest centralnie położony, więc nazwano go Central Parkiem. Zrobili wizualizacje porównujące teren stadionu do Central Parku w Nowym Jorku. Powiedziała też, że nie ma się co licytować „ja byłem pierwszy, ja drugi”. Jeżeli realizacja ma być wspólnym pomysłem to tym lepiej dla miasta.

Tadeusz Zysk wyraża zadowolenie o powrocie do pomysłu zagospodarowania. Rok temu podał propozycję dużego parku na stulecie odzyskania niepodległości. Łączyłoby to ideę parku Jana Pawła II i tereny zielone nad Wartą.

Giełda pomysłów na temat zagospodarowania terenu z pozostałościami po stadionie imienia Szyca to efekt przejęcia tej nieruchomości przez miasto, do czego doszło pod koniec lipca. Wcześniej teren ten należał do dewelopera, a to blokowało możliwości jego zagospodarowania.OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 08.08.2018, GODZ. 14:30