Miasto z północy Wielkopolski zakwalifikowało się do drugiego etapu programu "Rozwój Lokalny", który jest finansowany z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Program ten skierowano do małych i średnich miast, którym grozi m.in. wykluczenie komunikacyjne, czy wyjazd części mieszkańców. Budżet wynosi ponad 117 milionów euro, natomiast miasta mogą starać się o granty w wysokości od 3 do 10 milionów euro.
Nazwa projektu, który chciałby zrealizować złotowski magistrat, to "Wielkopolskie Zdroje". Miasto chciałoby w przyszłości zostać uzdrowiskiem.
Złotów jest miastem znanym ze zdrowych warunków do życia, z lasów i jezior a także wieloletniej specjalizacji w rehabilitacji. Miasto dba o to, by można było tu powracać do zdrowia, mieszkać i inwestować w biznes nastawiony na rozwijającą się zdrowotną branżę rynku
– czytamy na oficjalnej stronie miasta.
W związku z udziałem w projekcie, konieczne było przeprowadzenie konsultacji społecznych. W dniu wyborów prezydenckich mieszkańcy Złotowa mogli także zdecydować, czy popierają koncepcję "Wielkopolskich Zdrojów". Jak podaje portal asta24.pl, z niemal 3000 głosujących osób, aż 96 procent opowiedziało się za tym projektem. Złotowianie będą mogli jeszcze zadecydować o tym, jaki projekt ma zostać zgłoszony do finałowego konkursu.
Następną rzeczą z celami do realizowania wizji, będą działania. Jesteśmy przed tym etapem. Do jesieni musimy ten wniosek przygotować, już w oparciu o konkretne działania
– mówi burmistrz Adam Pulit, cytowany przez asta24.pl.
Oprócz Złotowa o kilkumilionowy grant starają się także Konin ("Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina"), Jarocin ("Jarocin 2.0. – Miasto Jutra"), Piła ("Miasto Piła z nową energią!") i Ostrów Wielkopolski ("E-Ostrów 2050 - Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne").
Łącznie o dofinansowanie zabiegają 54 miasta z całej Polski. W programie wyłonionych zostanie 15 projektów.