Zainaugurowano proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

Jakub Ptak 2020-10-18  |  Poznań
UDOSTĘPNIJ:
Zainaugurowano proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Uroczysta sesja Trybunału pod przewodnictwem biskupa Damiana Bryla i msza święta w poznańskiej katedrze zainaugurowała proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym dr Wandy Błeńskiej, pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, nazywanej „matką trędowatych”.

W homilii poznański biskup pomocniczy podkreślił, że dr Błeńska była człowiekiem wiary, która przejawiała się w modlitwie i towarzyszyła jej w każdym momencie życia. Zwrócił także uwagę na postawę pokory i świadomość potrzeby łaski bożej w trudnych warunkach pracy wśród trędowatych w Ugandzie.

Wspominamy dziś piękne życie dr Wandy, dziękujemy za nie i prosimy, aby doświadczenie spotkania z jej osobą poruszyło nasze serca. Oby piękne pragnienia, którymi żyła, obudziły się i w nas

– powiedział bp Bryl.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w dniu, w którym przypada liturgiczne wspominienie św. Łukasza, patrona lekarzy. To także Niedziela Misyjna. Z powodu zakażenia koronawirusem w uroczystości nie mogli uczestniczyć arcybiskup Stanisław Gądecki oraz biskup Szymon Stułkowski, który co miesiąc od dnia śmierci dr Błeńskiej gromadzi młodzież przy grobie misjonarki na wspólnej modlitwie różańcowej. Uroczystość transmitowano w radiu i Internecie.


Wanda Błeńska urodziła się 30 października w 1911 roku w Poznaniu. To w tym mieście 23 lata później uzyskała dyplom lekarski. Tuż po II wojnie światowej, w której brała udział jako członek Armii Krajowej, ukończyła także Instytut Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. Zdobycie dyplomu pozwoliło jej na wyjazd do Afryki, a Uganda na kilkadziesiąt lat stała się jej domem.

W 1950 roku rozpoczęła pracę w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii. Wanda Błeńska bezgranicznie oddawała się służbie chorym, co pozwoliło tamtejszej placówce zyskać światową sławę. Jej imieniem nazwano centrum szkoleniowe szpitala.

Wanda Błeńska powróciła do rodzinnego Poznania w 1993 roku. Tutaj również zaangażowała się w pomoc innym, będąc członkiem Rady Fundacji Redemptoris Missio. Zmarła 27 listopada 2014 roku w wieku 103 lat.

Poznanianka została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim. Ponadto otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła – Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i Poznania. W stolicy Wielkopolski jej imię nosi m.in. Szkoła Społeczna przy ulicy Stróżyńskiego oraz rondo na Piątkowie. Została także wybrana Poznanianką Stulecia w 2018 roku.

Źródło:
TVP/KAI