Tele-rehabilitacja kardiologiczna podczas pandemii w Poznaniu

Maria Kaczorowska/Natalia Jankowska 2020-12-16
UDOSTĘPNIJ:
Tele-rehabilitacja kardiologiczna podczas pandemii w Poznaniu (fot. pixabay/stevepb)
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, jako pierwszy w Poznaniu i jeden z nielicznych w Wielkopolsce uruchomił tele-rehabilitację kardiologiczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci – w sposób bezpieczny i pod kontrolą lekarza – będą mogli trenować w swoich domach.

Ciśnieniomierz, aparat do EKG, smartfon i waga – to zestaw, dla pacjentów kardiologicznych, którzy będą ćwiczyć w domu.

Korzystamy z bardzo intuicyjnej aplikacji mobilnej, która w połączeniu z urządzeniami medycznymi przesyła nam dane dotyczące ciśnienia, EKG, tętna oraz wagi pacjenta. Dzięki temu udaje nam się przeprowadzić taką osobę przez 24-dniowy cykl rehabilitacji

– tłumaczy Izabela Panowicz, koordynator Oddziału Dziennego Rehabilitacji Kardiologicznej.

Tele-rehabilitacja kardiologiczna to rozwiązanie przede wszystkim dla pacjentów, którzy wcześniej nie mogli korzystać z ćwiczeń z powodu zbyt dużej odległości do specjalisty lub konieczności zachowania dystansu społecznego.

Aby wziąć udział w programie, trzeba mieć skierowanie od kardiologa i zgłosić się z nim do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w Poznańskim Ośrodku Usług Medycznych.

Pacjent, trafiając do naszego ośrodka, zostaje poddany badaniom kwalifikacyjnym, które oceniają jego wydolność fizyczną i zdolność do podjęcia treningu. Taka osoba pierwsze treningi odbywa pod kontrolą terapeutów oraz lekarzy ośrodka i dopiero wtedy, kiedy zyskujemy pewność, że bezpiecznie może przejść przez cykl rehabilitacji w warunkach poza ośrodkiem, otrzymuje taki zestaw

– dodaje Izabela Panowicz.

Dzięki rehabilitacji kardiologicznej pacjenci zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca. Lekarze apelują, by nie bagatelizować nadciśnienia tętniczego, które nieleczone może doprowadzić do wielu groźnych chorób, między innymi właśnie do zawału.

W walce z nadciśnieniem ważna jest zmiana stylu życia – odpowiednia dieta, ruch, rzucenie palenia i unikanie alkoholu. Jeżeli te zmiany nie pomagają, lekarz zaleca leki hipotensyjne.

W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje blisko 9 milionów osób.