Elektrownia ma pracować w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (Small Modular Reactor). Taka inwestycja, zdaniem władz spółki, ma pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić mieszkańcom naszego kraju czystą i tanią energię. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.
Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii. Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm
– mówi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel ZE PAK.
Jak podano w komunikacie, obie firmy zamierzają podjąć wzajemną współpracę poprzez utworzenie wspólnego przedsiębiorcy („SPV”) prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającej na budowie źródeł wytwórczych opartych o technologię SMR (Small Modular Reactor) na terenie w Pątnowie, na którym spółka prowadzi obecnie działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego.
Intencją stron jest doprowadzenie do zakończenia obecnie prowadzonej działalności polegającej na produkcji energii z węgla brunatnego (z zachowaniem zobowiązań w tym zakresie), a następnie rozwijanie na bazie SPV projektu budowy i eksploatacji SMR
– czytamy w komunikacie spółki.
Umowę podpisano w obecności i przy udziale Argumenol Investment Company Limited oraz Synthos Green Energy – spółki należącej do Michała Sołowowa, która jako strona umowy z GE Hitachi z USA ma zapewnić dostarczenie technologii do realizacji umowy.