Polscy biskupi jadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem

Marek Dłużniewski/ Natalia Jankowska 2021-09-30
UDOSTĘPNIJ:
(fot. Marek Dłużniewski)
Stolica apostolska wzywa ich na tradycyjną wizytę „ad limina Apostolorum”, podczas której hierarchowie przedstawią ocenę sytuacji Kościoła w Polsce. W czwartek w Poznaniu mówił o tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wizyta ad limina rozpoczyna się 4 października.

Wciąż żywa pobożność ludowa to tylko jedna z twarzy Kościoła w naszym kraju. Już za kilka dni polscy biskupi zaczną zdawać relację z jego rzeczywistej kondycji papieżowi. Wizyta hierarchów w Rzymie zakłada zrealizowanie trzech celów.

Pierwszym jest wizyta przy grobie świętego Piotra i Pawła, drugim – przedstawienie sytuacji Kościoła partykularnego papieżowi i trzecim – wzrost wiary

– mówi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. 


A ta nie tylko w Polsce przeżywa kryzys. I choć wizyta „ad limina Apostolorum” odbędzie się w szczególnym czasie, bo tuż po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, to jednak do Rzymu polscy biskupi jadą m.in. z bagażem seksualnych nadużyć ze strony części duchownych oraz tuszowania tych spraw przez niektórych hierarchów. To jednak nie wszystkie  problemy.

Kwestie związane ze spadkiem liczby wiernych, mniejsza liczba powołań i, co najważniejsze, to, co dzieje w kontekście pandemii i otworzenia drzwi na wirtualne uczestnictwo we wspólnocie

– wskazuje dr hab. Remigiusz Ciesielski, religioznawca i kulturoznawca z UAM. 


Całej wspólnoty Kościoła powszechnego ma dotyczyć rozpoczynający się także w październiku synod, czyli zgromadzenie biskupów z udziałem osób świeckich.

Wydaje się, że wolą Ojca Świętego jest, by świeccy zobaczyli, że mogą tworzyć, rozpoznawać potrzeby i problemy

– mówi delegat Konferencji Episkopatu Polski na otwarcie synodu dr hab. Aleksandra Bańka. 


Część środowisk kościelnych wyraża obawę, że synod biskupów może dać okazję nie tylko do zmian duszpasterskich, ale też doktrynalnych, co już dzieje się m.in. za naszą zachodnią granicą. 

Oficjalnie synod rozpocznie się 9 i 10 października w Rzymie. Do kwietnia przyszłego roku potrwa etap diecezjalny, na przełomie 2022 i 23 roku etap kontynentalny. Całość zakończy się za dwa lata w Watykanie.