Poznańskie liceum najbardziej przyjazne osobom LGBTQ+ w Polsce

Szymon Woźniak/Antonina Bajew 2022-05-18  |  Poznań
UDOSTĘPNIJ:
Poznańskie liceum najbardziej przyjazne osobom LGBTQ+ w Polsce (fot. Szymon Woźniak)
Jak wynika z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, 38. Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu jest najbardziej otwartą na tęczową społeczność szkołą w Polsce. Ranking powstał na podstawie opinii uczniów oceniających poziom bezpieczeństwa w szkołach. W badaniu udział wzięło 14 tysięcy dzieci.

Miano „bezpiecznej szkoły” nie odnosi się do bezpieczeństwa jako takiego. Dla uczniów placówki, której przyznano je w tym roku, zdobyty tytuł ma szczególne znaczenie. Daje pewność, że w jej murach każdy może czuć się bezpiecznie, będąc sobą.


Młodzi ludzie co roku oceniają swoje placówki pod kątem różnorodności, otwartości i bezpieczeństwa, a następnie po zliczeniu odpowiedzi publikujemy te szkoły, w których społeczność LGBTQ+ może czuć się bezpiecznie

– mówi inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ Dominik Kuc.

Można więc powiedzieć, że ten tytuł przyznała sobie sama młodzież.

Uczniowie z całą pewnością przejawiają inicjatywę, szczególnie wtedy, kiedy mówimy o inkluzywności. Nasz samorząd szkolny, którego byłam przez kilka lat opiekunką, na pewno zrobił dużo. Myślę, że to jest kwestia inicjatywności i życzę sobie, żeby w każdej szkole było tak samo

– mówi jedna z nauczycielek, Maria Kistowska.

W ankiecie wzięło udział blisko stu uczniów z Sołacza. Organizatorzy konkursu próbują wyciągać z ankiety wnioski o sytuacji panującej w szkołach.

Z ogólnopolskich badań w tym roku wynika, niestety, że nie każdy może czuć się w swej szkole bezpiecznie. Mówi o tym 30% młodych osób

– informuje jeden z inicjatorów projektu.

W Wielkopolsce w ankiecie wzięło udział około 1200 uczniów, podczas gdy do szkół w naszym województwie uczęszcza ich ponad 450 tys. Poczucie zagrożenia jest więc tu wyolbrzymione. Podobnie, jak w ankiecie zorganizowanej przez urzędników w poznańskich w szkołach w ubiegłym roku. W pytaniach o dyskryminację można było zaznaczyć wszystkie odpowiedzi, jednak brakowało wśród nich „nie spotkałam się, nie spotkałem się”, a odpowiedź na nie była obowiązkowa.

Opozycyjny radny zwraca uwagę, że zarówno postępowi samorządowcy, jak i organizacja odpowiedzialna za ranking, a kierowana przez członka Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, mają podobny cel, jakim jest inżynieria społeczna. 

To jest niestety wymiar współczesnej ideologii, która, przebrana w szaty atrakcyjne, kolorowe, stara się pozyskać osoby młode, chcące działać, niezorientowane, do czego to prowadzi. Ale tak miały zawsze rewolucje na całym świecie

– komentuje przedstawiciel klubu radnych PiS Krzysztof Rosenkiewicz.

Bardziej otwarty chce być również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Władze uczelni ogłosiły właśnie wprowadzenie nowej polityki równościowej i antydyskryminacyjnej i rozpoczynają w tej sprawie konsultacje ze społecznością UAM-u.