Reakcje na zmiany w przepisach – koniec z parkowaniem na chodniku?

Agata Czyżak/Zuzanna Janiec 2022-08-28
UDOSTĘPNIJ:
(Fot. PAP)
Niejasne zdaniem części ekspertów przepisy budzą zdziwienie i wzburzenie wśród kierowców.

Jeszcze nie obowiązują, a już zdążyły wywołać spore emocje – chodzi o nowe przepisy o ruchu drogowym, które wejdą w życie 21 września. Zmieniono w nich definicje i podział drogi dla pieszych na chodnik i dwa pasy. 


Zamieszanie wywołała nowa definicja chodnika, która znalazła się w nowelizacji ustawy o ruchu drogowym.

Od 21 września chodnik, tak jak do tej pory rozumieliśmy, nie będzie tym samym chodnikiem, ponieważ będzie przeznaczony wyłącznie – to jest podkreślone w ustawie – dla ruchu pieszego

– mówi Łukasz Zboralski, ekspert ds. ruchu drogowego. 


Nowe przepisy wprowadzają podział drogi dla pieszych na trzy części. Są to chodnik, pas buforowy i pas obsługujący, przylegający do chodnika. Według ekspertów, nowe przepisy są niezrozumiałe nawet dla fachowców.

Nikt z ministerstwa nie wytłumaczył jak ma wyglądać pas buforowy, czy będzie wyznaczony, czy zarządca będzie musiał te pasy ruchy wyznaczać, czy po prostu kierowcy sami będą ustalać, co jest chodnikiem dla pieszych, po prostu parkując – tak jak do tej pory

– dodaje Łukasz Zboralski. 


Ministerstwo Infrastruktury uspokaja. W przesłanym nam komunikacie informuje, że nowe przepisy nie zmienią zasad parkowania na chodnikach, a jedynie porządkują definicje. 

Z nowych przepisów wynika, że zarządcy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. 

Według ministerstwa nieprawdziwe są także informacje dotyczące zmniejszenia wymaganej szerokości chodnika na drodze dla pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami techniczno-budowlanymi minimalna szerokość chodnika powinna wynosić 1,80 m. Dotychczasowe przepisy wymagały, aby szerokość chodnika odsuniętego od jezdni wynosiła jedynie 1,50 m. 

Policja przypomina, że parkowanie na chodnikach jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

Wszyscy, którzy mają samochód o masie dopuszczalnej całkowitej do 2,5 tony, mogą parkować na chodniku przednią osią lub bokiem, o ile oczywiście nie ma zakazu zatrzymywania się i postoju. Musimy zaparkować w taki sposób, aby nie utrudniał ruchu pieszym.

– informuje kom. Maciej Święcichowski z Komendy Powiatowej Policji w Poznaniu. 


Za złamanie tego przepisu kierowcom grozi mandat i punkt karny.

OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 28.08.2022, GODZ. 18:30