Polki zaniedbują badania, które mogą uratować życie

Maria Kaczorowska/Adam Bąkowski 2022-09-13
UDOSTĘPNIJ:
(Fot. PAP/Marcin Bielecki)
Chorobę diagnozuje się rocznie u trzynastu tysięcy kobiet, z czego siedem tysięcy umiera. Mimo przerażających statystyk Polki zaniedbują profilaktykę.

W okresie pandemii w programie cytologicznych badań przesiewowych, które mogą wykryć nowotwory raka szyjki macicy, wzięło udział jedynie 12 procent Polek. Część Wielkopolanek jednak regularnie bada się u ginekologa i zachęca do tego pozostałe. Dla lekarzy kluczowe jest przekonanie tych kobiet, które od lat z badań rezygnują.

Możemy wychwycić nowotwór nie tylko na wczesnym jego etapie, ale możemy wychwycić pacjentki, które mają istotne zagrożenie w najbliższych latach zachorowania na ten nowotwór i już możemy leczyć na etapie, kiedy tego nowotworu nie ma

– tłumaczy dr Błażej Nowakowski ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

 
Kobiety w wieku od 25 do 59 lat mogą za darmo wykonać cytologię raz na trzy lata w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. 
 
Wynik cytologiczny zawsze powinien pacjentce odczytać lekarz, omówić i ewentualnie skierować na dalsze leczenie. Rak szyjki macicy to niejedyny nowotwór ginekologiczny. W ostatnich latach o połowę wzrosła zachorowalność na raka trzonu macicy, czyli raka endometrium. Co roku wykrywa się go u sześciu i pół tysiąca kobiet.

Najbardziej typowymi objawami raka trzonu macicy są krwawienia już po okresie menopauzy. W momencie, kiedy pojawia się 2-3 lata po ostatniej miesiączce krwawienie, to zazwyczaj skłania taką osobę do pojawienia się u lekarza

– mówi dr hab. Jarosław Mądry kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

 
Z kolei nowotwór jajnika jest chorobą bardzo podstępną i zazwyczaj ujawnia się w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy rozsiewa się już w jamie brzusznej. Tu, jeśli mówimy o profilaktyce niezwykle ważne są informacje, czy w naszych rodzinach był tego typu nowotwór wcześniej lub czy stwierdzono u nas mutacje genów BRC1 i BRC2.

W tych grupach metodą, która zmniejsza ryzyko zachorowania jest przede wszystkim chirurgia. Usuwanie jajników i jajowodów u osób, które zakończyły planowany rozród, jest metodą redukcji występowania raków jajnika. To jedyna efektywna i skuteczna metoda

– kontynuuje Mądry. 

 
Każdego roku na nowotwory ginekologiczne umiera blisko siedem tysięcy Polek.

OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 13.09.2022, GODZ. 18:30