Skrajnie różne oceny Kościoła

Małgorzata Tadrzak-Mazurek 2022-09-19
UDOSTĘPNIJ:
Skrajnie różne oceny Kościoła (fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
Skrajnie różne oceny Kościoła (fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
Jak Polacy postrzegają Kościół? Czy dobrze się w nim czują? Jest dla nich wspólnotą wiary czy raczej zhierarchizowaną instytucją?

Nie ulega wątpliwości, że sposób postrzegania Kościoła przez Polaków zmienia się. CBOS zapytał zatem o to, jaki mają stosunek do Kościoła instytucjonalnego. Okazuje się, że zdania są podzielone niemalże po równo i dla różnych osób Kościół oznacza zupełnie co innego. 

Z Komunikatu „Zmiany religijności Polaków po pandemii” (czerwiec 2022) wynika, że dla 27% badanych „Kościół jest wspólnotą, w której ich wiara się spełnia”. Jednak niemalże tyle samo osób, bo 26%, „postrzega Kościół przez pryzmat księży i biskupów, którzy tym, co mówią i robią, zniechęcają ich do siebie”. Ponadto dla 20% respondentów „Kościół to parafia, w której dobrze się czują”, ale także 20% stwierdziło, że „Kościół jest niedostosowany do dzisiejszych czasów i dlatego nie przyciąga ich do siebie”. 

Podsumowując: dla prawie połowy Polaków (47%) Kościół jest miejscem, w którym się odnajdują, a dla niewiele mniejszej grupy (46%) jest instytucją odległą

– czytamy we wspomnianym Komunikacie z badań. 

Jako wspólnotę Kościół na ogół postrzegają osoby starsze – 34% należących do grupy wiekowej 55– 64 lata i 39% osób, które mają 65 lat i więcej. Osoby młodsze – 40% w przedziale wiekowym 18–24 lata – bardziej są skłonne uznawać, że „Kościół to księża i biskupi, którzy swoimi słowami i zachowaniem zniechęcają badanych do siebie”. Natomiast badani należący do grupy wiekowej 35–44 lata najczęściej uważają (28%), że „Kościół jest niedostosowany do dzisiejszych czasów i dlatego nie zachęca do siebie”. 

Warto też zauważyć, że najwięcej respondentów (58%) wiarę wyniosło z domu i w ten sposób podtrzymuje tradycję. A odsetek Polaków, którzy „podporządkowali wierze resztę swojego życia”, to obecnie 4%. Są to osoby na ogół regularnie praktykujące i postrzegane jako głęboko wierzące.