W Kościele rzymskokatolickim obchodzi się Wszystkich Świętych od X wieku. To dzień, w którym wspominamy tych wiernych, którzy po swojej śmierci dostąpili zbawienia i trafili do nieba. To także szczególny czas przypominający, że każda ochrzczona osoba jest powołana do świętości.
Genezy święta należy się doszukiwać w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa. Na początku zmarłych wspominano w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, z kolei na Wschodzie obchodzono je w Wielki Piątek.
Zgodnie z tradycją, tego dnia wierni odwiedzają cmentarze, na których znajdują się groby ich bliskich. Znicze, jakie stawia się tego dnia, symbolizują nie tylko pamięć o osobach, które odeszły, ale także nadzieję. Kwiaty z kolei to oznaka bezinteresownej miłości. Jest to jeden z tych dni w Kościele katolickim, gdzie wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej, która zazwyczaj odbywa się na terenie nekropolii.
Warto zaznaczyć, że podczas oktawy Wszystkich Świętych – 1-8 listopada – można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kar doczesnych dla tych, którzy pokutują w czyśćcu, czekając na dostąpienie łaski zbawienia. Żeby tak się stało, należy spełnić kilka warunków – odwiedzić cmentarz, przystąpić do komunii świętej tego samego dnia, zmówić „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga”, a także odmówić jakąkolwiek modlitwę w intencjach, jakie wyznaczył na dany dzień papież.
OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 01.11.2022, GODZ. 18:30