Mężczyźni powinni robić to badanie raz w roku

Krystian Kaliszak, Beata Grochowalska-Borzych/Antonina Bajew 2022-11-02
UDOSTĘPNIJ:
Mężczyźni powinni robić to badanie raz w roku (fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
Wśród mężczyzn wciąż jest zbyt mała świadomość potrzeby diagnostyki pod kątem raka prostaty i jąder. Nowotwory te – zbyt późno wykryte – zabijają.

Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami walczącymi z nowotworami prostaty i jąder.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta z wiekiem. Nowotwór dotyka przede wszystkim mężczyzn po 45. roku życia. Często jednak rokowanie jest dobre. Czas wykrycia zmian odgrywa kluczową rolę. Istotne są zatem samoobserwacja oraz regularne badania profilaktyczne.

Powinno się oznaczyć marker stężenia PSA w surowicy krwi co najmniej raz w roku oraz [wykonać] badanie u urologa w przypadku zaobserwowania zmian

– podkreśla kierownik Zakładu Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu dr Adam Chicheł.

Wczesnymi objawami nowotworu stercza są m.in.: częste oddawanie moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, a także ból lub pieczenie podczas mikcji.

Jednym ze sposobów leczenia raka prostaty jest radioterapia. W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu stosuje się jedną z najnowocześniejszych metod, do której używa się noża cybernetycznego. Takich urządzeń jest na świecie zaledwie kilkaset, w samej Polsce jedynie trzy.

Jest bardzo precyzyjne, bardzo dokładne i pozwala podać wysoką dawkę dokładnie w cel

– mówi kierownik Zakładu Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Piotr Milecki.

Rak nie musi być wyrokiem. Dostępne są nowoczesne technologie, diagnostyka postępuje, a leki ukierunkowane molekularnie skutecznie uderzają w zmiany nowotworowe.

Pacjent może umrzeć z rakiem prostaty, ale nie z powodu raka prostaty co oznacza, że choroba nowotworowa jest kontrolowana i w żaden sposób nie zaburza spodziewanej długości życia

– zaznacza patomorfolog, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu prof. Andrzej Marszałek.

W Polsce rak gruczołu krokowego wciąż wykrywany jest za późno. Rocznie nowotwór stercza rozpoznawany jest u ok. 10 tys. mężczyzn, z jego powodu umiera 4 tys. osób. 


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 02.11.2022, GODZ. 18:30