Podczas prac drogowych prowadzonych w Łeknie w powiecie wągrowieckim odnaleziono drewniany bruk. Poinformowało o tym Towarzystwo Miłośników Łekna. Według wstępnych szacunków znalezisko może pochodzić z XV wieku.
Na bruk natrafiono w ostatnich dniach na miejscowym rynku podczas prac związanych z wymianą nawierzchni.
Prace odkrywczo-zabezpieczające prowadzi grupa studentów pod kierunkiem dr. Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Widok drewnianej drogi zapiera dech w piersi. [Ten] rok dla Łekna wydaje się być wyjątkowy – remont starówki był przyczyną znalezienia w ogrodzie przy ulicy złotej monety z czasów jagiellońskich
– podaje organizacja w swoich mediach społecznościowych.
Jak dodają jej członkowie, drewniana droga przykryta była ok. 60 cm nawierzchni, a jej zachowany stan zadziwia – nie ma w niej żadnych dziur.
W Łeknie realizowany jest projekt pn. „Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno”.
Pierwotnie Łekno było grodem książęcym, wzmiankowanym w 1136 r. w bulli papieża Innocentego II, dla kościoła gnieźnieńskiego jako kasztelania. Drugą wzmiankę zawiera dokument fundacyjny dla klasztoru cystersów z 1153 r. Było to najstarsze opactwo cystersów w Wielkopolsce.