Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC pozwala na zwiększenie liczby nadawanych kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Stary standard DVB-T/MPEG-4 został zastąpiony w Polsce nowszym, w pierwszej połowie 2022 roku. Zmiany dotyczyły multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Przełączenie standardu MUX-3 nadającego programy TVP z uwagi na jego strategiczny charakter w kontekście zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostało przesunięte w czasie do końca 2023 roku. Telewizja Polska S.A. wyznacza termin, kiedy zmiana standardu nadawania ma zostać przeprowadzona.
W związku z tym, w połowie grudnia 2023 roku nastąpi przełączenie MUX-3 na nowy standard nadawania, które zostanie przeprowadzone w dwóch etapach:
15.12.2023 (I etap: Polska zachodnia, województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie)
19.12.2023 (II etap: Polska wschodnia, województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie).
Wraz ze zmianą standardu nadawania na MUX-3 zwiększy się liczba programów TVP z 6 do 8. W skład MUX-3 wejdą: TVP1, TVP2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC i TVP Kultura. Jednak żeby odbierać programy Telewizji Polskiej trzeba posiadać sprzęt (telewizor lub dekoder) obsługujący standard DVB-T2/HEVC.
Widzowie, którzy już dzisiaj odbierają programy z pozostałych multipleksów (MUX-1, MUX-2 czy MUX-6) w nowym standardzie, powinni co najwyżej przestroić swoje odbiorniki i ponownie zaktualizować listę programów. Część widzów odbiera programy telewizji naziemnej wyłącznie w starym standardzie, ponieważ ich telewizory czy dekodery nie są przystosowane technicznie do odbioru w nowej technologii. Ta grupa widzów musi wymienić odbiorniki na nowe.
Instrukcje dla widzów:
Warto już dzisiaj sprawdzić, czy wasz telewizor lub dekoder jest dostosowany do nowego standardu. Dane techniczne telewizora można sprawdzić w instrukcji obsługi lub Internecie. Większość odbiorników w polskich domach posiada parametry umożliwiające odbiór telewizji w nowym standardzie. Jeżeli jednak wasz telewizor ich nie ma, to nie musicie kupować nowego. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny dekoder, który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie.
Jeśli obecnie odbieracie z anteny naziemnej tylko programy TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia to znaczy że Wasz sprzęt najprawdopodobniej nie obsługuje nowej technologii. Aby zachować możliwość oglądania tych programów musicie wymienić telewizor lub dekoder na nowy, obsługujący standard DVB-T2/HEVC.
Jeśli obecnie, korzystając z anteny naziemnej, oprócz programów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia oglądacie programy takie, jak: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura czy TVP Nauka, to oznacza, że wasz telewizor czy dekoder obsługuje nowy standard.
Po dacie przełączenia właściwej dla danego województwa, może się zdarzyć, że czasowo stracicie możliwość odbioru programów TVP. Wtedy wystarczy, że przestroicie telewizor lub dekoder, aktualizując listę programów telewizyjnych. Po przeprowadzeniu tej czynności brakujące programy TVP, np. TVP1, TVP2, TVP3 powinny pojawić się odpowiednio na pozycjach 1, 2 i 3 na pilocie telewizora lub dekodera. W niektórych nowszych modelach telewizorów czy dekoderów ta czynność dokona się automatycznie i niektórzy widzowie nie dostrzegą w ogóle tej zmiany.
Co należy zrobić w przypadku braku programów TVP po przełączenia na nowy standard?
Wystarczy, że przestroisz swój telewizor lub dekoder. Aby to zrobić, musisz zaktualizować listę programów i sprawdzić, czy nadal odbierasz TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia na tych samych jak poprzednio pozycjach na pilocie. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i jesteś gotowy na odbiór programów Telewizji Polskiej w nowym standardzie nadawania.
Jeśli po przestrojeniu telewizora lub dekodera nie odbierasz TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC i TVP Kultura, ani żadnych innych kanałów TVP, to znaczy, że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy.
Szczegóły znajdziesz na stronie telewizjanaziemna.pl