1000-lecie pierwszych koronacji
Procesja ulicami miasta z relikwiami św. Wojciecha to nieodłączny element uroczystości odpustowych w Gnieźnie. Najbliższy weekend ma być jednak tylko przedsmakiem tego, co wydarzy się w przyszłym roku. 1000-lecie pierwszych koronacji królewskich to wydarzenie ponadregionalne, o czym świadczy marcowa deklaracja sejmiku województwa małopolskiego.
Idąc za tą inicjatywą, Sejmik Województwa Małopolskiego deklaruje włączenie się w organizację regionalnych i ogólnopolskich obchodów jubileuszu tego niezwykle istotnego dla naszej historii wydarzenia, oznaczającego w praktyce ukonstytuowanie samodzielnego i suwerennego państwa polskiego
– napisano w deklaracji.
Odpust ku czci św. Wojciecha – Gniezno
Czas jednak ucieka i Wielkopolanie muszą wziąć się do pracy. Komitet organizacyjny ustalił plan działań. Główne uroczystości planowane są na 26 i 27 kwietnia przyszłego roku i połączone będą z odpustem ku czci św. Wojciecha. W planach jest także to, co udało się w Poznaniu przy okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, a więc wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, czyli Zgromadzenia Narodowego.
LEGO i wystawy
Świętowanie na odpowiednim poziomie wymaga finansowania i organizacji, które samorząd lokalny mogą przerosnąć. Na razie znane jest miejskie logo 1000-lecia koronacji, a legendę o powstaniu Gniezna można zobaczyć w animowanej wersji w stylu LEGO. Z kolei w muzeum Archidiecezjalnym trwa cykl tematycznych wykładów i wystaw.
Mówią nam o koronacji, jak to mogło wyglądać, pokazują zabytki, które są związane z koronacją, jest ich mało. Część z nich jest w naszych zbiorach
– mówi kustosz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Katarzyna Tomczak-Nawrat.
Pomysły na upamiętnienie
W lipcu i w sierpniu przyszłego roku widowisko nawiązujące do koronacji królewskich miałoby zaprezentować Stowarzyszenie Dzieje, znane z realizacji inscenizacji Orzeł i Krzyż. Od 11 do 14 września przyszłego roku odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński.
Nie brak opinii, że 1000-lecie pierwszych koronacji powinno zostać upamiętnione w trwały sposób.
Szkoła, budynek użyteczności publicznej, coś związane z kulturą. To mogłoby być postawione, ale na to potrzeba pieniędzy państwowych, samorządowych. Potrzeba współpracy, nikt o tym nie myśli, a jeśli myśli to za późno
– podkreśla historyk i radny-elekt Gniezna, Robert Gaweł.
Koronacja Bolesława Chrobrego wiosną 1025 roku była dla pierwszego króla Polski zwieńczeniem jego życia, dla Królestwa aktem założycielskim, potwierdzonym już kilka miesięcy później koronacją syna Bolesława – Mieszka II. Obie koronacje były możliwie ze względu na obecność relikwii św. Wojciecha i powstanie metropolii gnieźnieńskiej, która w przyszłym roku będzie świętować 1025 lecie istnienia.
CZYTAJ TAKŻE: Znaleźli szczątki i przedmioty zabitych przez Gestapo. W tym biżuterię i ubrania