Co godzinę amputują nogę w Polsce. Ale nie w Szamotułach

Jacek Piechota/KK 2024-05-14
UDOSTĘPNIJ:
Stopa cukrzycowa. Co godzinę amputują nogę w Polsce. Ale nie w Szamotułach (fot. TVP3 Poznań)
W Polsce rośnie liczba amputacji. Powód? Coraz więcej osób choruje na cukrzycę i w związku z tym cierpi na tzw. stopę cukrzycową. Ale tylu amputacji być nie musi. W Szpitalu Powiatowym w Szamotułach od blisko 2 lat trwa pilotaż programu, który nawet 3-krotnie może zmniejszyć liczbę takich zabiegów. Program dobiega jednak końca i nie wiadomo, czy będzie kontynuowany.

Stopa cukrzycowa – pilotażowy program w Szamotułach


Stanisław Minorowicz nie kryje wzruszenia. Jeszcze kilka tygodni temu był pewien, że straci stopę.

Byłem w szpitalu. Leżałem dwa tygodnie i obcięli mi trzy palce. Później powiedzieli, że noga nie ma krążenia i trzeba ją amputować

– powiedział Stanisław Minorowicz pacjent.


Nie dał jednak za wygraną. Pomoc, podobnie jak pan Juliusz, któremu także groziła amputacja nogi, znalazł w szamotulskim szpitalu powiatowym. Tam, od dwóch lat, prowadzony jest pilotażowy program nowatorskiego w Polsce leczenia zespołu stopy cukrzycowej.


Mogą pomóc tylko 200 pacjentom

[To] takie podejście wielodyscyplinarne, gdzie wspólnie pracują diabetolog, chirurg, kardiolog. Bo nasi chorzy oprócz tego, że mają stopę [cukrzycową], to jeszcze mają wiele innych chorób

5f6ab00f37b446689ec494228ae27d25.jpg

2 miliony Polaków cierpi na tę chorobę. Najwięcej w Wielkopolsce

– powiedział dr Piotr Liszkowski, diabetolog, specjalista leczenia stopy cukrzycowej, Szpital Powiatowy w Szamotułach.


W ramach pilotażowego programu – jedynego takiego w kraju – lekarze z Szamotuł mają środki by pomóc 200 pacjentom. Marzą, aby takie całościowe, holistyczne podejście było w Polsce standardem. Do tego jednak droga daleka.


Program pilotażowy pomógł wielu osobom, niestety kończy się i nie wiadomo, czy zostanie przedłużony. Jeśli tak się nie stanie, mniejsza liczba pacjentów będzie mogła skorzystać z pomocy.


5 tysięcy amputacji nóg w Polsce


W Polsce co godzinę dochodzi do amputacji kończyn z powodu cukrzycy. Rocznie jest ich nawet 5 tysięcy. Pod tym względem jesteśmy w niechlubnej czołówce Europy. Medycy liczą, że pieniądze się znajdą i program będzie przedłużony.


W niedzielę Szamotuły odwiedziła była premier Ewa Kopacz, która zadeklarowała pomoc.

Ci ludzie nie mogą być pozostawieni sami sobie, a efekty leczenia i skuteczność tego programu wynosi 80 procent (…). Będziemy interesować tym tematem panią minister zdrowia i myślę, że przychylnie spojrzy w tym kierunku

– powiedziała Ewa Kopacz, była premier, kandydatka do Parlamentu Europejskiego KKW Koalicja Obywatelska.


Nabór pacjentów do pilotażowego programu prowadzonego w Szamotułach zakończy się pod koniec lipca. Niestety, coraz więcej osób choruje na cukrzycę (także w Wielkopolsce) i w związku z tym cierpi na tzw. stopę cukrzycową.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 13.05.2024, GODZ. 18:30


CZYTAJ TAKŻE: Ekstremalne zagrożenie pożarowe, też w Wielkopolsce. Uwaga