W niedzielę lokale wyborcze czynne będą od godziny 7:00 do godz. 21:00. W tym czasie wybierzemy europosłów, którzy będą reprezentowali Polskę w Brukseli.
Liczba mandatów z poszczególnych okręgów jest zależna od frekwencji. Ostatecznie europosłami zostają osoby z największą liczbą głosów w danym okręgu.
W ostatniej kadencji Wielkopolska miała pięcioro reprezentantów w PE – Ewę Kopacz, Leszka Millera, Andżelikę Możdżanowską, Zbigniewa Krasnodębskiego i Sylwię Spurek.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak „X” w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. W Wielkopolsce osoby uprawnione do głosowania wybierają spośród 90 kandydatów.
Do końca głosowania, do godz. 21:00 trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.
Dziś czwarty i ostatniego dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. Łącznie 9 czerwca głosować będzie aż 21 państw europejskich: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.
Obywatele 27 państw członkowskich wybiorą 720 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Największą liczbę europosłów wybiorą Niemcy – 96, w dalszej kolejności Francuzi – 81 i Włosi – 76. W Polsce wybieramy 53 europosłów, o jednego więcej niż dotychczas.