Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr inż. Tomasz Maliński podkreślił, że instalacja iluminacji w ogrodzie, później tłumy gości nie mają negatywnego wpływu na ogród. Zauważył przy tym, że sezonowy park iluminacji stwarza okazję do aktywności na świeżym powietrzu w nieatrakcyjnym pogodowo okresie zimowym, w którym większość ogrodów bywa zamknięta.
Obecna edycja parku iluminacji, jak i wszystkie dotychczasowe, przygotowywana została we współpracy z naukowcami i artystami tak, aby zagwarantować jak najwyższy poziom atrakcji z dbałością o środowisko. Zapewniony został również walor edukacyjny, m.in. dzięki tablicom z informacjami o różnych gatunkach drzew, krzewów czy owadach
– powiedział.
CZYTAJ TAKŻE: Będzie Sylwester miejski. Są pierwsze informacje
Z troską o przyrodę
Zaznaczył, że pracowników ogrodu cieszą wyrażane także w mediach obawy o dobro przyrody w związku z instalacją w ogrodzie iluminacji, bo świadczą o „wzroście wrażliwości i świadomości społecznej w kwestii dbałości o środowisko”.
Wyjaśnił, że przy montażu iluminacji pracownicy ogrodu dendrologicznego ściśle współpracują z wykonawcą projektu i każdorazowo nadzorują prace.
Zarówno konstrukcje, jak i oświetlenie nie mają żadnego wpływu na roślinność będącą w stanie spoczynku w okresie zimowym. Wpływ iluminacji ukrytych w nieuczęszczanym zimą ogrodzie dendrologicznym nie stanowi obciążenia dla środowiska Sołacza poprzez tzw. zanieczyszczenie światłem. Rozległe tereny zielone w tej dzielnicy są znacznie intensywniej oświetlone, nie wspominając o przylegających arteriach komunikacyjnych, całodobowo oświetlanych przez pojazdy i lampy uliczne
– zapewnił.
CZYTAJ TAKŻE: Świetlny labirynt. Niesamowite doświadczenie [GALERIA ZDJĘĆ]
Rośnie sława
Dodał, że park iluminacji w poprzednich trzech sezonach cieszył się ogromnym zainteresowaniem, często wielopokoleniowych rodzin, zbierając przy tym bardzo wiele pozytywnych opinii. To wpłynęło na popularność ogrodu nie tylko w Poznaniu, ale i w całym województwie.
Wyjaśnił też, że pozyskane dzięki współpracy z organizatorem parku iluminacji pieniądze są w dużej mierze inwestowane w dalszy rozwój ogrodu, w tym w budowę jego siedziby, która będzie miejscem pracy personelu, ale także przestrzenią edukacyjną i promocyjną. Zakończenie budowy planowane jest na przyszły rok, kiedy przypada 100-lecie działalności Ogrodu Dendrologicznego UPP.
Głównym założeniem Ogrodu Dendrologicznego UPP jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Na 22 ha zgromadzono ponad 1 tys. gatunków. Są tu wszystkie gatunki rodzimych krzewów i drzew, wybrane gatunki egzotyczne oraz największa w Europie kolekcja jeżyn, która w roku 2007 uzyskała status Kolekcji Narodowej.
CZYTAJ TAKŻE:
W Wielkopolsce powstanie „miasteczko turystyczne”
Nowa giełda w Poznaniu. W centrum powstał pchli targ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij nam je na: internet.poznan@tvp.pl lub na Facebooku.