Gdzie głosować?
W niedzielę, 18 maja w Poznaniu od 7:00 do 21:00 będą działać 227 stałe obwodowe komisje wyborcze.
Jeśli mamy wątpliwości, warto sprawdzić, gdzie znajduje się właściwy lokal wyborczy, w którym możemy oddać głos. By to zrobić, należy skorzystać z cyfrowego planu miasta i wpisać nazwę ulicy. Można wpisać też hasło „wybory” i zobaczyć lokalizacje wszystkich komisji wyborczych w mieście.
Informację można uzyskać również, dzwoniąc do biura Poznań Kontakt pod numer 61 646 33 44 lub korzystając z aplikacji mObywatel.
CZYTAJ TAKŻE: Tak zagłosowaliby poznaniacy. Są wyniki sondażu
Co zabrać?
By móc wziąć udział w wyborach prezydenckich, należy mieć ze sobą potwierdzający naszą tożsamość – dowód osobisty, może być w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel lub paszport. W lokalach wyborczych przy stanowiskach do głosowania znajdują się długopisy.
CZYTAJ TAKŻE: Już po wyborach. W 35 szkołach
Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą wybrać, gdzie chcą zagłosować. W Poznaniu 132 lokali okw jest dostosowanych do ich potrzeb – są dostępne dla wózków inwalidzkich i wyposażone w dodatkowe oświetlenie i lupy. Aby oddać głos w wybranym lokalu, wystarczy do 15 maja złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania opracowanych w alfabecie Braille'a. Będą one dostępne w każdym lokalu w dniu wyborów i wydawane przez członków komisji.
CZYTAJ TAKŻE: Kandydaci w Wielkopolsce. Spoza głównego nurtu
Dojazd do lokalu
Miasto Poznań dla osób powyżej 60. roku życia organizuje bezpłatny dojazd do lokalu wyborczego taksówkami oraz pojazdami przystosowanymi do przewozu wózków. Obejmuje on (o ile jest to konieczne) przejazd z opiekunem/członkiem rodziny. Usługa będzie realizowana 18 maja w godzinach głosowania, czyli od 7:00 do 21:00 (ostatni transport można zamówić na godz. 20:00).
Transport można zamówić, dzwoniąc na miejską infolinię Poznań Kontakt. Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku, 15 maja, do godziny 20:00.
Seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami 18 maja będą mogły bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej. Potrzebny będzie do tego dokument potwierdzający wiek i/lub orzeczenie o niepełnosprawności.
CZYTAJ TAKŻE: Marsz Trans Pride. I kontrmanifestacja [WIDEO]
Głosowanie studentów
Uczelnie przygotowały siedziby okw w akademikach. Dzięki temu studenci, którzy uczą się w Poznaniu, a nie są tu zameldowani, będą mogli wziąć udział w wyborach.
Mieszkańcy akademików Uniwersytetu Medycznego mogą głosować w DS Karolek (okw 233), zaś ci, którzy mieszkają w domach studenckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – w DS Zbyszko (okw 239). By oddać głos w jednej z tych komisji, należy skontaktować się z administracją domów studenckich.
Studenci mieszkający poza akademikami mogą głosować w Poznaniu, dopisując się do spisu wyborców lub na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania tak jak wszyscy wyborcy.
CZYTAJ TAKŻE: Małe oczy – wielka perspektywa. Sztuka dla młodych i ciekawych
Dowody osobiste – odbiór dokumentu także w sobotę
Aby w dniu wyborów oddać głos, trzeba komisji okazać dowód tożsamości. Urząd miasta chce ułatwić osobom, które wyrabiają nowe dowody osobiste, ich odbiór także w sobotę, 10 maja w godz. 7:30 –14:00. Obsługa w tym zakresie prowadzona będzie przy ul. Libelta 16/20. W tym samym dniu i godzinach będzie można również uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, zmienić miejsce głosowania jednorazowo lub na stałe oraz się zameldować. Dodatkowo zaświadczenia będą wydawane również w urzędzie przy ul. Gronowej 22a.
Wnioski dotyczące prawa do głosowania czy zmiany miejsca do głosowania można też złożyć na stronie gov.pl.
CZYTAJ TAKŻE:
Bezpłatne wydarzenia dla rodzin. Rozpoczyna się kultowa impreza [ZDJĘCIA]
Aleja Wierszy w Poznaniu. Poezja wyjdzie na ulice
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij nam je na: internet.poznan@tvp.pl lub na Facebooku