Starsze od piramid egipskich

Agata Czyżak/Krzysztof Kaźmierczak 2022-12-04
UDOSTĘPNIJ:
Starsze od piramid egipskich (fot. Agata Czyżak)
Odkryte w Polsce grobowce pochodzące z epoki kamienia, czyli znacznie starsze od piramid egipskich, są przedmiotem nowej wystawy w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Pierwsze z tych kamiennych grobowców zbudowano już około 5,5 tysiąca lat temu. Były w kształcie wydłużonego trapezu lub trójkąta. Największe z grobowców miały nawet sto metrów długości.

Te (…) monumentalne obiekty bardzo wyraźnie zarysowały się w krajobrazie. Były wykonywane wielkim nakładem pracy nie po to, aby ginąć później, ale po to, aby upamiętniać to, co było ważne dla tych społeczności

– mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.


Grobowce powstawały na terenie Pomorza, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i we wschodniej Wielkopolsce. Budowano je jako miejsca pochówku elity religijnej i politycznej.

Były budowane nie z obrobionych kamieni jak piramidy, tylko z takich głazów zbieranych w okolicy, często ważących nawet około dwóch ton. W jednym miejscu budowano kilka czy nawet kilkanaście grobowców. Mogło to trwać nawet przez wieki

– mówi Piotr Papiernik z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.


Tylko nieliczne grobowce przetrwały do naszych czasów. Najlepiej zachowane są w parkach Sarnowo i Wietrzychowice w województwie kujawsko-pomorskim. Na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu można zobaczyć przedstawiające je zdjęcia, a w gablotach kilkaset eksponatów znalezionych w pobliżu grobowców. To fragmenty naczyń ceramicznych, szklane paciorki i narzędzia krzemienne. Jest też makieta przedstawiającą cmentarzysko megalityczne.

Pokazujemy na niej jak taki grobowiec w terenie mógł wyglądać [oraz] jak wyglądał w czasie tworzenia go. Jedna część była badana w latach pięćdziesiątych, druga w 2012 przez nasze muzeum

– mówi Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.


Wystawę można oglądać do 19 lutego przyszłego roku. Obiekty znajdujące się na dziedzińcu Pałacu Górków można podziwiać za darmo.