Rok 2023 to rok obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Ten zryw wolnościowy na Ziemi Słupeckiej pozostawił w historii wiele śladów. 16 lutego w Strzałkowie, w auli Szkoły Podstawowej, zorganizowana zostanie konferencja naukowa poświęconą powstaniu. Naukowcy i badacze historii opowiedzą o przyczynach wybuchu powstania, jego konsekwencjach, a także o tym jak ten zryw przebiegał na Ziemi Słupeckiej.
W ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Słupeckiej 25 lutego w Myszakowie odbędzie się wydarzenie pod nazwą „W krwawem polu srebrne ptaszę”. W podniosłej uroczystości wezmą udział m.in.: Kompania Honorowa Wojska Polskiego, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów, Chór męski Quarta, Szwadron Ułanów Ziemi Konińskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00, przy zbiorowej mogile powstańców.
4 marca w Lądzie o godzinie 15:30 poświęcony i odsłonięty zostanie obelisk stojący w miejscu zbiorowej mogiły powstańców. O godzinie 16:00 w kościele w Lądzie koncert zagra Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Warszawy. O 17:30 na przyklasztornych terenach odbędzie się zlot klasycznych aut, a o 18:30 – klasyki przejadą przebudowanym niedawno mostem w Lądzie.
5 marca w Mieczownicy, na polach przy stadninie koni, od godziny 13:00 odbędzie się rekonstrukcja Bitwy pod Mieczownicą. Pokazy broni strzeleckiej i białej, pokaz mody okresu powstania, pokaz akrobatyki konnej – a na finał dnia – starcie zbrojne rekonstruktorów, którzy wcielą się w rolę powstańców i moskali. Rekonstrukcja wzbogacona będzie o pirotechnikę (armaty, wybuchy, broń palna).
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
TVP3 Poznań jest patronem medialnym wydarzenia.