Jeden z największych w Polsce festynów kolejowych

Piotr Chudziński/KK 2023-06-04
UDOSTĘPNIJ:
Jeden z największych w Polsce festynów kolejowych (fot. TVP3 Poznań)
Na terenie Muzeum Parowozowni odbył się jeden z największych w Polsce festynów kolejowych. Prócz eksponatów ze stali na torach, w Jarocinie na odwiedzających czekały liczne atrakcje związane z kolejnictwem. Dla rodzin z dziećmi była to okazja do miłego spędzenia popołudnia, a dla miejscowego muzeum – do zbierania pieniędzy na remont eksponatów.

3450a73bf2b4449dad3111468a8eb743.png

"Pociąg do Wielkopolski" – premiera nowego odcinka

To było święto miłośników kolei – tych młodszych i tych starszych. Ci, którzy odwiedzili Muzeum Parowozownia Jarocin, mogli zasiąść za sterami nowoczesnej lokomotywy na symulatorze, przejechać się drezyną czy parkową kolejką. Było to również spotkanie z ponad stuletnią historią polskich kolei. W parowozowni zgromadzono ponad 80 pojazdów kolejowych i kilkadziesiąt zabytkowych urządzeń. Muzeum społecznie prowadzą członkowie Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej.

Plany stowarzyszenia są bardzo ambitne, ponieważ zakładają odbudowę części infrastruktury, która została zdegradowana tutaj na przestrzeni lat. W naszych planach jest uruchomienie części tych eksponatów. (...) Na tą chwilę skupiamy się na renowacji pojazdów, które uratowane zostały przed złomowaniem, są w stanie agonalnym i wymagają całkowitej odbudowy

– mówi Paweł Szymendera, prezes Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej.


Dawny blask odzyskała już 70-letnia „tekatka”, a w kolejce czeka m.in. starszy o ponad 10 lat Ty-42, najliczniej produkowany parowóz w Polsce. I właśnie na ten cel zbierano dziś pieniądze.

Renowacja będzie polegała na wypiaskowaniu całej konstrukcji parowozu, malowaniu specjalnymi farbami, aby jak najdłużej mógł cieszyć oko. Zostaną uzupełnione wszystkie elementy, które na przestrzeni lat zostały skorodowane albo skradzione

– mówi Bartosz Ciesielski, Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej.


Wśród eksponatów znajdujących się w jarocińskiej parowozowni znajduje się ten unikatowy egzemplarz wagonu opatrunkowo-aptecznego. W latach 80. XX wieku na zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej wyprodukowano ich zaledwie osiem, a do dziś zachował się tylko ten jeden.

Wagony powstały w HCP w Poznaniu, a zabudowanie tego wagonu powstało w Opolu

– mówi Daniel Kasprzak, Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej.


Festyn w jarocińskiej parowozowni odbył się po raz dziewiąty.


OBEJRZYJ CAŁY TELESKOP, 04.06.2023, GODZ. 18:30